Лунен ден е времето от един изгрев на луната до следващия й изгрев с продължителност около 25 часа. Всеки лунен ден има своя специфика, свои положителни и отрицателни страни.
Колко трае един лунен ден? Поради факта, че луната има свой собствен календар, продължителността на деня също не е равна на обичайните двадесет и четири часа. На въпроса: „Колко трае един лунен ден?“ – Невъзможно е да се отговори ясно, тъй като дължината е различна. Например, първият и последният лунен ден може да има размери само за няколко минути. Това се дължи на факта, че те свършват, когато настъпва пълна луна, а не по време на изгрева на слънцето. Средно всеки месец продължава двадесет и девет дни и дванадесет часа. Следователно, колко дълго трае лунният ден, зависи от това, което се брои.
Лунен месец е кръга, който описва Луната при обиколката си около Земята . Лунния месец започва при съвпада на Луната и Слънцетои свършва при следващия им съвпад- от новолуние до новолуние. Не е случайно,че именно Луната е управителка на тялото, на растителния и животинския свят. Промените на сърпа на луната през лунния месец напомнят на жизнения цикъл – В дните след новолунието жизнените процеси постепенно набират сила- съответстват на младостта или пролетта, в дните около пълнолунието дават плод – съответстващи на разцвета и лятото , а след това постепенно отпадат – съответстващи на зрелостта и есента, като дните преди новолунието енергията е на изчерпване – съответстват на старостта и зимата.
Най-подходящи за нови начинания са дните на нарастваща луна от първата и втората четвърт , без първите два и последните два. Реално най-добрите дни за начало са 5-6 лунен ден и 10-11 лунен ден. Не се препоръчва за начало и денонощието преди първа четвърт 7-8 лунен ден, защото тези дни са напрегнати и конфликтни.
Свръхчувствителни са и последните два-три дни на новия месец и обикновено са слаби (силни са единствено, ако са ориентирани към любов, почистване или пречистване)
По време на всеки лунен месец има два специални дни, т.нар ЕКАДАШИ ( 11 и 26 ден), през които въздържан ието, скромността и духовните практики пречистват изключително силно.
Лунният календар е един от най-древните календари. Първият лунен календар, казват, е бил направен в Древен Египет преди повече от шест хилядолетия. Съвременният Лунен календар се опира и на знанията на древните цивилизации, но съдържа и актуална информация за цикличното движение на Луната и смяната на лунните фази.
Лунният цикъл продължава около 29,5 дни и преминава през четири основни фази на Луната – новолуние, първа четвърт, пълнолуние и последна четвърт. Тези фази от древни времена се отбелязват на всички лунни календари. Първият лунен ден се смята от момента на новолунието. А новолунието всеки път започва в следващия зодиакален знак. Новолунието, пълнолунието, дните на първа и последна четвърт на Луната са време на напрегнато взаимодействие между Слънцето и Луната. На тези фази най-добре да не се планират важни дела и да не се започва нищо ново. За благоприятни лунни дни се смятат тези, когато на небето се формират аспектите 60 градуса (секстил) или 120 градуса (тригон) между Слънцето и Луната.
Пълноценният лунен цикъл се състои от 30 дни и такъв месец се смята за съвършен. В непълноценния лунен месец, състоящ се от 29 лунни дни, неблагоприятните дни може наистина да са сложни. Новите неща е най-добре да се започват на растяща Луна, желателно скоро след новолуние, а да се завършват на намаляваща (стара) Луна, така че до новолуние да можете да ги приключите.
Възможно най-доброто обяснение на четирите лунни фази, е това, което ни е оставил в наследство граф С. Вронски. Към този момент няма по-пълно, подробно и ясно описание от неговото.
Фазите на Луната
Луната е най-близкото до нас небесно тяло. Тя, след Слънцето, най-силно въздейства върху всичко живо. Лунните ритми са особено важни за живия организъм, всичко живо на Земята живее в Лунния ритъм, а много биологични ритми на човека добре се съотнасят към фазите на Луната. Това в какъв момент от своя цикъл се намира Луната, влияе на ритъма на водния обмен в живите същества, включително и растенията, на ритъма на функционалната физиология, на цикличността на размножаването в животинския свят и на много други процеси, което отдавна е потвърдено от научни изследвания.
Така например учени от САЩ, изследвали съня, доказали, че биологичният часовник на човека е „настроен” не на 24, а на 24,5-25 часа, което съответства на лунното денонощие. По данни на Илинойския университет, ако зачатието стане в течение на 12 дни до новолуние, има голяма вероятност да се роди момче.
Въз основа на Лунните ритми са възможни дългосрочни прогнози за живота. У много хора (особено жените) забележително се проявява т.нар. голям Лунен цикъл – цикълът на Сарос (през всеки 18,6 г. от рождения ден настъпват години на високо емоционално напрежение, които често се съпровождат със здравословни неразположения и ознаменуват сериозни обрати в живота).
По-слабо изразени са малките Лунни цикли с период около 9 години (8,85 г.). Най-значително те се отразяват на възраст 61-62 г. (една от критичните възрасти в човешкия живот).
Луната от новолуние до следващото новолуние затваря своя месечен кръг за 29,6 дни. Този кръг се дели на четири фази примерно около 7,5 дни всяка. Така е решила природата, че новолунието всеки път да започва в друг знак. Знаците се сменят един след друг според реда им в Зодиака, тоест ако предишното новолуние е било в знака Телец, то следващото ще бъде, когато луната се намира в знака Близнаци.
Слънцето прави пълен зодиакален кръг за една година, Луната – за един месец. Пълният цикъл на Луната се разделя на две части – от новолуние до пълнолуние е период на растяща (млада) Луна, и от пълнолуние до новолуние е период на намаляваща (стара) Луна. Тези две части също се делят на две части. Това деление определя четирите основни фази на Луната:
- Новолуние – когато Луната се намира в съединение със Слънцето;
- Първа четвърт – когато Луната образува със Слънцето първата (дясна) квадратура;
- Пълнолуние – когато Луната е в опозиция на Слънцето;
- Последна четвърт – когато Луната образува със Слънцето втората (лява) квадратура.
Смята се за благоприятно да се започва всичко на растяща Луна, най-добре скоро след новолуние, а да се завършват делата на намаляваща (стара Луна), близо до новолунието, но така, че до новолуние да са завършени.
В периода на растяща Луна човек е по-активен, енергичен, по-успешен в делата, затова за този период трябва да се планират най-важните и отговорни неща (особено важните позвънявания и писма). Растящата Луна дава на тези, които я имат в рождената си карта, любов към философските въпроси и мистицизма.
В периода на намаляваща Луна жизнеспособността на организма се снижава, човек става по-слабо активен, бързо се уморява, реакциите му се забавят, затова в този период човек следва да се занимава с коригиращи и не изискващи особени усилия неща.
Ако в рождената карта Луната е растяща, при човек преобладава активност и в сферата на мислене, и в решенията, и в действията, а ако е намаляваща – преобладава субективността.
В периода от новолуние до първа четвърт протича скрит вътрешен процес на формиране, затова в този период е добре да се планира, претегля и изчисляват ресурсите, но да не се пристъпва към реализирането на идеите.
Хората, родени в първата седмица след новолуние, са своеобразни по характер и поведение. В тях са изразени любов към философия и мистицизъм. Вероятно на такива хора им е трудно да се приспособяват към реалния, практичен, т.нар. светски начин на живот, трудно се ориентират във всекидневието, за което просто не са подготвени. Всичко, което не им е понятно, те отблъскват и не възприемат. Те обичат природата, животните, земята, всичко свързано с нея. Това са земеделци, ловци, биолози, зоолози, билкари…
В периода от първа четвърт до пълнолуние процесът става виден за обществото, енергията нараства, затова в този период е добре да се започне практическото осъществяване на идеите. Колкото по-рано (по-близо към фазата първа четвърт) се започнат действията, толкова повече са шансовете за успех. Това е добър период за начало на пътешествия, премествания, смяна на месторабота, особено ако Луната се намира в знака Близнаци, Стрелец или Риби. Рекламата и публичните изявления най-добре да се правят близо до пълнолуние, те ще бъдат особено успешни, ако Луната се намира в знаците Рак, Стрелец, Риби.
Хората, родени в седмицата преди пълнолунието, имат силна положителна емоционалност. Те обикновено са много впечатлителни, доброжелателни, искрени, сърдечни, открити. Имат големи адаптивни възможности. Притежават повишена възприемчивост към всичко хубаво, красиво, добро. Те имат добра интуиция, нерядко умеят да предугаждат събитията, често са надарени с феноменални способности.
В периода от пълнолуние до последна четвърт процесът е насочен към приключване. Максимумът е минат, сега остава само докрай да се използват ресурсите и да се завършат делата. Може да се започват само неща, които ще приключат до новолуние, стартът на останалите трябва да се отложи за новия цикъл.
Хората, родени в седмицата след пълнолунието, се стараят да бъдат духовно свободни и независими от външни влияния. Тези хора са много лоялни, безпристрастно гледат и на себе си, и на другите, не се поддават на ничие влияние, но сами нерядко изпадат в крайности. Те трябва да слушат вътрешния си глас, а не да следват общоприети правила. Това положение на Луната се среща в много държавни и политически деятели, а също в хората на изкуството.
В периода от последна четвърт до новолуние процесът отново става вътрешен, затова излишната активност в този период води до изтощаване на силите ,а започнатото рискува да остане недовършено. Това е време да се въведе ред в нещата и да се довършат те, време на отчет и обобщение.
Нови неща може да се започнат само ако сте напълно сигурни, че ще успеете да ги завършите до новолуние. Ако не успеете, то има опасност те да се проточат за неопределено време. Този период е най-добър за вътрешна работа, самоанализ. А също за работа с документи, писма, отчети, справки, търсене на различни сведения и за ремонти вкъщи.
Хората, родени в седмицата преди новолуние, са склони към уединение, избягват тълпата, публичните мероприятия. Колкото по-близо до новолунието са родени, толкова по-изразено е това. Те имат силна интуиция, пророчески дар, но те не афишират способностите си. Предпочитат тишината и скриват личния си живот от чужди очи.
Във всеки преход от една фаза на Луната към друга може да има стресови моменти, продължаващи ден-два, не повече, но действащи на всеки човек. В тези дни хората стават по-възприемчиви, впечатлителни и неуравновесени.